NOC W SZKOLE

Z piątku na sobotę ( z 30 listopada na 1 grudnia) wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Oświatowym w Skibniewie twórczo spędzili w szkole pracowitą noc, która jest jednym z wielu zaplanowanych, innowacyjnych działań w ramach akcji "Z potrzeby serca".

Nocna przygoda zaczęła się od zabaw i pląsów, które zintegrowały 31 - osobową, zróżnicowaną pod względem wiekowym grupę. Potem były zajęcia kulinarne i artystyczne: pieczenie i ozdabianie pierników, wykonywanie ozdób na choinkę szkolną oraz kart świątecznych, dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.

Odbyły się też zajęcia na temat wolontariatu, uczestnicy tworzyli plan pracy koła. A późnym wieczorem obejrzeli wspaniały film "Cudowny chłopak", który bardzo ich poruszył, dlatego jeszcze długo, do późnych godzin nocnych, słychać było rozmowy i szepty. Nocnym pogawędkom sprzyjał brak telefonów, co okazało się nawet atrakcyjne dla zdecydowanej większości wolontariuszy, którzy zgodnie stwierdzili, ze dzięki temu więcej ze sobą rozmawiali, lepiej się poznali i inaczej, ciekawiej spędzili czas.

Następnego dnia, po porannej gimnastyce i śniadaniu przygotowanym przez chłopców uczestnicy, pracując w czterech grupach, przygotowali i przedstawili prezentacje na temat współcześnie żyjących, znanych postaci, które niosą bezinteresowną pomoc innym. Autorytetami dla młodych ludzi w tej dziedzinie okazali się: Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Jerzy Owsiak, Kuba Błaszczykowski i Jan Mela.

Na zakończenie i podsumowanie zajęć każdy odpowiedział na pytanie : Co daje wolontariat, dlaczego warto się zaangażować?

Uczniowie wykazali się kreatywnością, odpowiedzialnością, uczyli się współpracy w grupie. Zrozumieli, że wsparcie i pomoc okazana innym ludziom może dawać radość i satysfakcję.

Joanna Próchenko